کلینیک زیبایی ولاغری گروه پزشکان رز

سوخت و ساز (متابولیسم) ، چیزی که کالری را در بدن شما می سوزاند

متابولیسم (سوخت و ساز) به عنوان فرایندی است که در آن بدن، غذا را به یکی از این دو چیز تبدیل می کند : انرژی و چربی. برای جلوگیری از تبدیل شدن مواد غذایی به چربی، شما باید سرعت متابولیسم خود را افزایش دهید. به عبارت ساده، اگر ما سوخت و ساز سریع تری داشته باشیم، به طور موثرتری کالری ها را می سوزانیم  و چربی بسیار کمتری ذخیره می کنیم. متابولیسم کندتر، کالری کمتری را خواهد سوزاند و در نتیجه کالری ها بیشتر به صورت چربی ذخیره خواهند شد.

چگونه سرعت متابولیسم بدن شما اندازه گیری می شود؟

سرعت سوخت و ساز بدن شما توسط فرمولی تحت عنوان BMR  (سرعت متابولیسم پایه) اندازه گیری می شود. این با اندازه گیری انرژی (کالری) مورد نیاز برای حفظ عملکرد بدن در حالت استراحت سنجش می شود.  سرعت متابولیسم با فعالیت ، استرس ، ترس ، و بیماری افزایش می یابد.

چرا سوخت و ساز سریع، کلیدی برای سوزاندن چربی است؟

سوخت و ساز سریع به این معنی است که شما همیشه چه در حال استراحت و یا فعالیت، به طور موثرتری کالری می سوزانید، که این شامل خواب هم می شود. عمدتا" موثر ترین راه برای سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن شما،  خوردن وعده های غذایی کوچک به صورت مکرر است. این کار بسیار موثر است ، در واقع ، اگر این کار عملی شود، شما هرگز برای از دست دادن چربی بدنتان مشکلی نخواهید داشت.

مانکن ها و بدنسازان یک چنین متابولیسم سریعی دارند. آنها مقادیر زیادی از مواد غذایی را بدون هیچ گونه تاثیری بر وزنشان می سوزانند حتی غذاهای ناسالم ( پر کالری ). اما چگونه؟ از طریق خوردن مکرر مواد غذایی مناسب. هنگامی که غذا خوردن زود به زود با انتخاب مواد غذایی مناسب همراه می گردد، بدن شما به معنای واقعی کلمه به یک ماشین چربی سوز توربو شارژ تبدیل می شود.

چه عواملی بر سرعت سوخت و ساز ما موثر است؟

عوامل متعددی سرعت سوخت و ساز ما را تعیین می کند:

آرایش ژنتیکی

ژن ها قسمتی از نقش را در سرعت متابولیسم افراد بازی می کند -- برخی افراد به طور طبیعی متابولیسم سریع تری دارند.

سن شما

افزایش سن باعث کاهش نیاز به کالری می شود.

نسبت عضله به چربی

عضلات گرسنه هستند! و نیاز به مقادیر بسیار زیادی از انرژی دارند. عضلات سرعت سوخت و ساز بدن شما را به طور باور نکردنی بالا می برند. شما هر چه عضلات بیشتری داشته باشید، میزان سوخت و ساز سریع تری خواهید داشت.

ورزش

ورزش کالری را در حد نهایت خود می سوزاند! حتی بعد از اینکه شما ورزش را متوقف می کنید ، متابولیسم شما سریع است، به این معنی که کالری ها همچنان با سرعت بیشتری سوزانده می شوند.

تعداد وعده های غذایی

غذا خوردن های مکرر و منظم، طی روندی موسوم به "اثر حرارتی غذا" سرعت متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که بدن شما در تمام مدت، حتی هنگامی که خواب هستید نیاز به انرژی دارد. به همین دلیل اگر هدف شما این است که وزن (چربی بدن) را کم کنید، جا انداختن یک وعده غذایی، مطلقا" بدترین کاریست که شما می توانید انجام دهید.

نکته ای درباره متابولیسم

بدن شما کاملا ایمن ساخته شده است. اگر بدنتان نسبت به حالت معمول خود، کالری کمتری دریافت کند، فکر می کند در "حالت گرسنگی" قرار گرفته است و به طور خودکار سرعت متابولیسم خود را  به منظور صرفه جویی در انرژی پایین می آورد. این نیز به عنوان اثر "کفه" در رژیم های لاغری موسوم است و راز شکست خوردن بسیاری از رژیم های غذایی شناخته شده است. 95 ٪ افراد برای کاهش وزن، به فکر گرفتن رژیم غذایی می افتند و برای کاهش دزیافت کالری به بدنشان گرسنگی می دهند. بی فایده است! بدن به طور خودکار سوزاندن کالری بیشتر را به دلیل سازوکار ایمنی اش، متوقف می کند.


تاريخ انتشار : 1391.7.13 | دسته بندی : کرایولیپولیز ,کاهش وزن وتناسب اندام | بازدید : 4892